Preot Ionuț-Dan Purcel

Preoți slujitori Decembrie 21, 2011

Subsemnatul, Preot Purcel Ionuţ Dan, m-am născut la data de 10 martie 1979, în localitatea Hîrlău, fiind cel de-al doilea fiu al lui Mihai şi al Mariei Purcel.

Şcoala primară am urmat-o în satul meu natal (Zagavia), continuând apoi cursurile la Şcoala „Petru Rareş” Hârlău pe care am absolvit-o în anul 1994, iar între anii 1994-1998, am urmat cursurile Seminarului Teologic „Veniamin Costachi” de la  Mănăstirea Neamţ.

În toamna anului 2000, în urma examenului de admitere, am fost declarat student al Facultăţii de Teologie Ortodoxă Iaşi, secţia Teologie Pastorală, curs de zi pe care am absolvit-o în anul 2003. Studiile însă  nu s-au oprit aici continuându-le, prin cursurile de master secţiunea Sistematică-Biblică pe care le-am absolvit în anul 2008.

La data de 1 iulie 2001, m-am căsătorit cu Mirela Galan, absolventă a Facultăţii de Teologie Ortodoxă, secţia Teologie-Litere, în prezent profesoară titulară de religie la Liceul „Ştefan cel Mare” din localitatea Hîrlău.

La data de 18 mai 2002 şi 7 iunie 2006, familia noastră a fost binecuvântată prin naşterea fetiţelor noastre Ioana-Elena şi Iustina-Smărăndiţa, adevărate raze de bucurie şi lumină în casa noastră.

În data de 15 august 2001, am fost hirotonit diacon, de către Înaltpreasfinţia Sa Daniel, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, iar la 8 septembrie acelaşi an am primit Taina Sfintei Preoţii, pe seama parohiei „Sf. Apostol Andrei”- Deleni II, Protopopiatul Hîrlău.

Data hirotonire: 2001-11-08